parallax background

História obce

ruka-mladost-staroba
Deň úcty k starším
22. novembra 2016
zvonce
Vianočný vinš
30. decembra 2016
V stredoveku bolo územie obce súčasťou Zvolenského lesa a do roku 1424 bolo kráľovským majetkom. V tomto roku daroval kráľ Žigmund Vígľašský zámok a prislúchajúce územie (vrátane územia dnešnej obce Slatinské Lazy), svojej manželke Barbore Cillskej. Neskôr sa majitelia tohto územia často striedali. Historicky i ústnym podaním sú doložené časté poľovačky kráľa Mateja v druhej polovici 15. storočia. Z tohto obdobia sa zachovali aj miestopisné názvy Kráľova studnička v Ľubici, Matiašove breziny a bralo Kráľov stôl v masíve hory Korčín.
Obec Slatinské Lazy leží vo Zvolenskej kotline na úpätí pohoria Javorie. Prvá písomná zmienka o Veľkoslatinských Lazoch bola z roku 1850 a súvisela so založením evanjelickej a ľudovej školy. Vznik samostatnej obce sa datuje od roku 1932.
V povojnových rokoch si ľud v obci zachoval svoj ráz a typický kroj. Chlapi nosili súkenné nohavice s červenými obrubami, halenu zvanú kabanicu, baranicu, v lete slamené plstené klobúky, na nohách krpce. Košele sú z domáceho plátna bez goliera. Mladí chlapi nosia nohavice „rajtky“, čižmy, kabát, klobúk.
Ženský kroj bol pestrý. U starých žien to bola čierna sukňa skladaná, čierna blúzka, na hlave čierna šatka, pod ňou „kapka“ – biely čepiec. Ženy nosili čižmy, v zime vzorkované kapce z vlny, doma zhotovené. Mladšie ženy sukne, ktoré boli vyšívané na spodnej časti venčekom. Oplecko je vyšívané kvetmi a rôznymi vzorkami. Pod opleckom, alebo kazajkou, nosili tzv. stánku, ktorá je zdobená vyšívanými vzorkami – hranami. Na oplecku brusliak – lajblik, ktorý je tiež vyšívaný a perlami zdobený.

1 Komentár

  1. Z. Beňušková píše:

    Dovoľujem si informovať, že vo veku 93 rokov zomrela Vaša rodáčka, etnologička Božena Filová. 31 rokov ako riaditeľka viedla Ústav etnológie SAV.
    Zuzana Beňušková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *